Hakkımızda Yazdır e-Posta
Hakkımızda

Giano


Giano; Antik Roma'da başlangıç, bitiş ve değişimlerin tanrısıdır. Aynı kafada zıt yönlere bakan iki ayrı yüzü vardır; biriyle geçmişe, diğeriyle geleceğe bakar. Ocak ayının (January) adı da buradan gelir. Giano; devirler arası geçişi, değişimi ve çağları simgeler. Giano Chocolate da geçmişin bilgi birikimiyle, çikolatalarının el yapımı olması ve doğallığıyla içinde gelenekselliği barındırır. Aynı zamanda yeni ve sıradışı tatları denemeye olan arzusuyla, bilimsel bakış açısıyla, hiç karşılaşılmamış lezzet ufuklarının peşindedir. Giano Chocolate geçmişin kıymetli bilgisini, yeni çağın olanaklarıyla harmanlayarak yepyeni bir lezzet devrinin geçiş dönemini temsil eder.

Yalnızca en kaliteli kakao çekirdekleri kullanılarak üretilen ham çikolatalar, bloklar halinde Belçika ve Fransa'dan geliyor. Hammaddeler, laboratuvar analizinden geçerek ISO 22000 kalite sertifikalı atölyemizde tamamen 'el yapımı' olarak en taze kuruyemiş, baharat ve meyveler kullanılarak hazır hale getiriliyor.

Giano Chocolate'ın temel ilkelerinin başında, tamamen doğal kalmak vardır.

Çikolatalarımızda hiçbir katkı maddesi, renklendirici, yapay aroma ve koruyucu kullanılmaz. Raf ömrü, tamamen doğal teknik ve yöntemlerle sağlanır.

Giano çikolatalarının her biri yeni bir deneyimdir. Çikolatalarımız; ustalık ve tutkuyla hazırlanıp sizleri yeni tatlara doğru enfes bir yolculuğa çıkarır. Tattığınız her çikolatada farklı notalar ve renkler keşfedeceksiniz.


Giano
Mehmet Yücel

Mehmet Yücel
Chocolatier

 

Giano Chocolate'ın yaratıcısı Çikolata Şefi Mehmet Yücel'in gurme dünyasına girişi, 20'li yaşlarının başında kuruyemiş üretimi yapan aile şirketi Kiziroğlu Gıda'ya yönetici olarak katılması ile başladı. Yücel, çocukluğundan beri tutkusu olan çikolata üzerine de bu zamanlarda çalışmaya başladı. Aldığı eğitimler sonrasında tutkusunu bir adım öteye taşıyarak, Giano Chocolate'ı kurdu ve Avrupa ile Amerika'da birçok ünlü şefle çalışma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda Chocolate Academy İstanbul'da eğitmen olan Mehmet Yücel'in uzmanlık alanları ise çikolata teknolojisi, raf ömrü ve aroma kombinasyonlarıdır.